Winners announced at the 10th Annual OEA Awards!

Here are your 2014/2015 winners! ‪#‎oeaa2016‬

VISUAL ARTS:
BEST PUBLIC ART Watie White, “You Are Here”
BEST SOLO EXHIBITION Neil Griess, Pleated Field, Wanda D. Ewing Gallery
BEST 3D ARTIST Fredy Rincon
BEST 2D ARTIST Kim Reid Kuhn
BEST NEW MEDIA ARTIST Nicholas Jacobsen
BEST GROUP EXHIBITION Art Seen, Curated by Karin Campbell, Joslyn Art Museum
BEST 2–PERSON EXHIBITION The Subconscious Element, Reggie LeFlore & Jeff King, Wanda D. Ewing Gallery
BEST EMERGING VISUAL ARTIST Nicholas Jacobsen
BEST VISUAL ARTIST Mary Zicafoose

PERFORMING ARTS:
BEST MUSICAL Cabaret, Creighton University
BEST DRAMA Our Town, Blue Barn Theatre
BEST COMEDY I Hate Hamlet, Omaha Community Playhouse
BEST PREMIER OF A NEW, ORIGINAL, LOCAL SCRIPT Prince Max’s Trewly Awful Trip to the Desolat Interior by Ellen Struve, Great Plains Theatre Conference
BEST DIRECTOR – PLAY Susan Clement–Toberer, Our Town, Blue Barn Theatre
BEST DIRECTOR – MUSICAL Amy Lane, Cabaret, Creighton University
BEST ACTOR – PLAY Daniel Dorner, An Illiad, Brigit Saint Brigit 
BEST ACTRESS – PLAY Kaitlyn McClincy, Harbor, SNAP! Productions
BEST ACTOR – MUSICAL Dan Chevalier, Gutenberg! The Musical!, The Candy Project
BEST ACTRESS – MUSICAL Melanie Walters, Spamalot, Omaha Community Playhouse
BEST SUPPORTING ACTOR – PLAY Noah Diaz, Harbor, SNAP! Productions
BEST SUPPORTING ACTRESS – PLAY Julie Huff, Our Town, Blue Barn Theatre
BEST SUPPORTING ACTOR – MUSICAL Matthias Jeske, Spamalot, Omaha Community Playhouse
BEST SUPPORTING ACTRESS – MUSICAL Judy Radcliff, Cabaret, Creighton University 
BEST YOUTH PERFORMER Ryleigh Welsh, Harbor, SNAP! Productions 
BEST DANCE PRODUCTION A Nightmare’s Holiday, Creighton University
BEST PERFORMANCE POET Zedeka Poindexter
BEST COMEDIAN Rachel Ware
BEST COMEDY ENSEMBLE The Weisenheimers

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN Carol Wisner, Our Town, Blue Barn Theatre
OUTSTANDING PROP DESIGN Amy Reiner, American Buffalo, Blue Barn Theatre 
OUTSTANDING SCENIC DESIGN Steven L. Williams, Hedda Gabler, UNO Theatre 
OUTSTANDING COSTUME DESIGN Sharon Sobel, Freakshow, UNO Theatre
OUTSTANDING SOUND DESIGN Martin Magnuson, Our Town, Blue Barn Theatre 
OUTSTANDING CHOREOGRAPHER Melanie Walters, Spamalot, Omaha Community Playhouse
OUTSTANDING FEATURED DANCER Matthew Carter, Giselle, Ballet Nebraska
OUTSTANDING MUSIC DIRECTION Stephen Sheftz, Cabaret, Creighton University

MUSIC:
BEST ROCK FREAKABOUT
BEST HARD ROCK Screaming For Silence
BEST ALTERNATIVE/INDIE See Through Dresses
BEST SINGER-SONGWRITER John Klemmensen
BEST DJ Dojorok
BEST COUNTRY Belles & Whistles
BEST AMERICANA/FOLK The Electroliners
BEST R&B/SOUL Josh Hoyer & Soul Colossal
BEST HIP HOP/RAP BOTH
BEST BLUES Hector Anchondo Band
BEST JAZZ Omaha Guitar Trio
BEST PROGRESSIVE/EXPERIMENTAL/EDM Dereck Higgins
BEST ETHNIC The Prairie Gators
BEST COVER BAND Secret Weapon
ALBUM OF THE YEAR Twinsmith-Alligator Years
ARTIST OF THE YEAR BOTH
BEST NEW ARTIST Rothsteen

BEST RECORDING STUDIO ARC Studios
BEST LIVE MUSIC SOUND ENGINEER Dan Brennan – Slowdown

Lifetime Achievement: B.J. Huchtemann

Previous Post
Tickets to Awards Show Now On Sale!
Next Post
Seeking New Board Members!

Related Posts

No results found.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu